Waubonsie Valley High School

Indian Prairie School District 204

Boys Swimming & Diving

WVHS Boys Swimming & Diving

Current Season:


2016-17 Team Photo
 Click on Thumbnail 
To View Picture


2016-17
Swim Team

Head Coach:
Nick Arens
Assistants:
Kathy Powell,
Mike McWhirter

WVHS Boys Swimming History

No Conference placing until 1992 when WV entered the UEC

Year Coach Overall Conf. Record Conf. Place Notable
2016-17
Nick Arens
3-23-24th19th in State 
2015-16 Nick Arens 2-3 2-3 3rd 12th in State
2014-15 Nick Arens 4-1 4-1 2nd 9th in State
2013-14 Nick Arens 4-1 4-1 2nd  
2012-13 Nick Arens 5-1-1 5-1-1 2nd 9th in State
2011-12 Nick Arens 2-4 2-4 5th 18th in State
2010-11 Luke Payette   4-2 4th  
2009-10 Luke Payette     2nd  
2008-09 Luke Payette   3-1 2nd 20th in State 
2007-08 Chad Ganden     4th  
2006-07 Chad Ganden     2nd  
2005-06 Chad Ganden 5-0-1 4-0 2nd 17th in State
2004-05 Chad Ganden     Champs 4th in State
2003-04 Tom Musch   5-1 Champs 4th in State
2002-03 Tom Musch 2-4 2-1 Champs 9th in State
2001-02 Tom Musch 3-3   4th  
2000-01 Tom Musch 1-4 1-3    
1999-00 Tom Musch     4th  
1998-99 Tom Musch        
1997-98 Tom Musch 3-2   2nd 4th in State
1996-97 Tom Musch     Champs Sectional Champs 2nd in State 5th in Nation
1995-96 Tom Musch 5-2 5-1 Champs Sectional Champs 6th in State
1994-95 Tom Musch 6-1   Champs 8th in State
1993-94 Tom Musch     Champs  
1992-93 Tom Musch 6-8 5-6 2nd  
1991-92 Tom Musch     2nd  
1990-91 Tom Musch 6-2      
1989-90 Tom Musch 3-4      
1988-89 Tom Musch 7-4      
1987-88 Tom Musch 6-3      
1986-87 Tom Musch 5-1      
1985-86 Dave Robertson 5-3      
1984-85 Dave Robertson 1-7      
1983-84 Dave Robertson 4-5      
1982-83 Dave Robertson 1-6      
1981-82 Dave Robertson 2-5      
1980-81 Dave Robertson 6-1      
1979-80 Dave Robertson        
1978-79 Dave Robertson 2-?      
1977-78 Dave Robertson 2-7      
1976-77 Dave Robertson        


Blank spaces in Records and Conference placement are unknown. Please contact
luke_wigtil@ipsd.org if you have information to complete the table.

WVHS Boys Swimming & Diving
School Records

Event

Time

Names

Date

200 Medley Relay 1:34.49 Adam Stacklin--24.14 2013
    Stephen Ernst--27.02  
    Kelvin Newton--22.51  
    Mike McWhirter--20.82  
       
200 Freestyle 1:39.27 Adam Stacklin 2013
       
200 Individual Medley 1:52.63 Jared Simpson 2017
       
50 Freestyle 20.29 Greg Busse 1997
       
Diving--6 Dives 264.30 Oliver Diblasi 2001
       
Diving--11 Dives 447.05 Oliver Diblasi 2001
       
100 Butterfly 49.47 Michael Schwers 2015
       
100 Freestyle 44.55 Greg Busse 1997
       
500 Freestyle 4:38.05 Stephen Lalka 2004
       
200 Freestyle Relay 1:24.00 Greg Busse--20.29 1997
 
Tim Smyser--21.02  
    Greg Jackson--21.36  
    Brian Roskens--21.33  
       
100 Backstroke 50.44 Jared Simpson 2017
       
100 Breaststroke 57.28 Jim Zuponeck 2009
       
400 Freestyle Relay 3:07.84 Tim Smyser--48.82 1997
    Greg Jackson--47.04  
    Brian Maulding--48.56  
    Greg Busse--43.42  
       

WVHS Boys Swimming
All-Time Top Ten Times

50 Freestyle

100 Freestyle

1. Greg Busse       20.29  1997 1. Greg Busse        44.55  1997
2. Mike McWhirter   21.22  2013 2. Adam Stacklin     45.42  2013
3. Cole Steffl      21.36  2017 
3. Chris Schenck     46.60  2004
4. Eric Weng        21.38  2017
4. Eric Weng         47.12  2016
5. Chris Schenck    21.39  2004 5. Kurt Triebe       47.70  1998
6. Jack Poletto     21.63  2009 6. Mike McWhirter    47.81  2013
7. Adam Stacklin    21.68  2012 7. Matt Crittenden   47.85  2006
8. Tim Smyser       21.80  1997 8. Ethan Morse           48.08  2015
9. Bradin Krug      21.86  2015 9. Michael Schwers   48.24  2016
10.Andy Bax         21.89  2005 10.Aayush Deshpande  48.48  2017

200 Freestyle

500 Freestyle

1. Adam Stacklin   1:39.27  2013 1. Steve Lalka      4:38.05  2004
2. Chris Schenck   1:40.52  2003 2. Andy Long        4:38.37  2004
3. Greg Busse      1:40.90  1995 2. Greg Busse       4:38.37  1995
4. Michael Schwers 1:42.62  2015 4. Matt Maulding    4:39.33  1998
5. Steve Lalka     1:43.49  2005 5. Grant Jansen     4:43.93  1992
6. Matt Maulding   1:43.50  1997 6. Chris Long       4:43.94  2006
7. Andy Long       1:43.57  2004 7. Aayush Deshpande 4:44.60  2017
8. Aayush Deshpande1:44.25  2017 8. Brian Maulding   4:47.21  1997
9. Eric Weng       1:44.68  2016 9. Taggart Lohman   4:47.33  2014
10.Nathan Morris   1:44.82  2014 10.Chris Smyser     4:47.41  1994

100 Butterfly

100 Backstroke

1. Michael Schwers  49.47  2015 1. Jared Simpson     50.44  2017
2. Chris Schenck    50.46  2003 2. Michael Schwers   52.95  2016
3. Jack Poletto     50.63  2009 3. Bailey York       53.09  2014
4. Bradin Krug      50.67  2015 4. Jack Poletto      53.38  2009
5. Taggart Lohman   50.69  2016 5. Kyle Drake        53.42  2007
6. Wes Mertes       52.01  2005 6. Bryant Ellam      53.71  2000
7. Adam Stacklin    52.04  2013 6. Greg Jackson      53.71  1996
8. Jake Darlinger   52.45  2017 8. Reilly Devine     54.11  2015
9. Eric Weng        52.93  2016 9. Gabe Baginski     54.12  2010
10.Stephen Ernst    53.05  2013
10.Stephen Tan       54.65  2015

100 Breaststroke

200 Individual Medley

1. Jim Zuponeck      57.28  2009 1. Jared Simpson   1:52.63  2017
2. Chris Hagenbaumer 57.29  1989 2. Jim Zuponeck    1:54.43  2009
3. Bryan Ellig       57.64  2017 3. Andy Long       1:57.62  2004
4. Cole Steffl       58.18  2017
4. Mike Revers     1:57.98  1996
5. Stephen Ernst     59.04  2013 5. Greg Jackson    1:58.10  1997
6. Alex Ding         59.40  2010 6. Michael Schwers 1:58.57  2014
7. Kai Motoyama    1:00.01  2014 7. Kyle Drake      1:59.26  2007
8. Brad Artis      1:00.31  1992 8. Ryan Ruhde      1:59.97  2017
9. Mike Revers     1:00.68  1996 9. Taggart Lohman  2:00.44  2014
10.Adam Trotter    1:00.89  2013 10.Eric Weng       2:00.94  2016

200 Freestyle Relay

400 Freestyle Relay

1.   1:24.00   1997 1.   3:07.84   1997
2.   1:24.58   2013 2.   3:09.04   2015
3.   1:25.28   2015 3.   3:10.09   2004
 4.   1:25.98   2017  4.   3:10.55   2017
5.   1:26.13   2012 5.   3:11.07   2005
6.   1:26.22   2016 6.   3:11.08   2016
7.   1:26.29   2005 7.   3:12.02   1995
8.   1:26.57   2011 8.   3:12.19   2003
9.   1:26.65   2004 9.   3:12.20   2012
10.  1:26.73   2009 9.   3:12.20   2013

200 Medley Relay

1.   1:34.49   2013
2.   1:34.87   2016
3.   1:34.98   2017
4.   1:35.71   2014
5.   1:35.88   1997
6.   1:35.94   2015
7.   1:36.61   2011
8.   1:37.05   1998
9.   1:37.28   2010
10.  1:37.57   2005

WV Boys Swimming & Diving
Conference Champions

 

1992
1994
50 Freestyle - Luke Payette 200 Freestyle - Greg Busse
Event Unknown - Grant Jansen 50 Freestyle - Erik Toth
  100 Freestyle - Erik Toth
  500 Freestyle - Greg Busse
  100 Breaststroke - Brad Artis
  200 Freestyle Relay
  Brad Artis, Tom Dagenais
  Erik Toth, Chris Smyser
  400 Freestyle Relay
  Chris Smyser, Greg Busse
  Brad Artis, Mike Revers
1995
1996
200 Freestyle - Greg Busse 200 Ind. Medley-Greg Jackson
200 Individual Medley-Mike Revers 50 Freestyle - Greg Busse
50 Freestyle - Greg Busse 100 Freestyle - Greg Busse
100 Butterfly - Brian Maulding 500 Freestyle - Matt Maulding
100 Breaststroke - Mike Revers 100 Backstroke - Greg Jackson
200 Freestyle Relay 100 Breaststroke - Tim Smyser
Chris O'Malley, Brian Cox 200 Freestyle Relay
Tim Smyser, Greg Busse Tim Smyser, Matt Maulding
400 Freestyle Relay Greg Jackson, Greg Busse
Brian Cox, Mike Revers 200 Medley Relay
Brian Maulding, Greg Busse Greg Jackson, Mike Revers
200 Medley Relay Brian Maulding, Greg Busse
Greg Busse, Mike Revers  
Brian Maulding, Chris O'Malley  
1997
1998
200 Freestyle - Greg Busse 200 Freestyle - Kurt Triebe
200 Individual Medley-Greg Jackson 200 Individual Medley-Matt Maulding
50 Freestyle - Tim Smyser 50 Freestyle - Brian Roskens
100 Freestyle - Greg Busse  
200 Freestyle Relay  
Tim Smyser, Greg Jackson  
Brian Roskens, Greg Busse  
1999
2000
100 Backstroke - Bryant Ellam 100 Backstroke - Bryant Ellam
2001
2003
Diving - Oliver Diblasi 200 Freestyle - Chris Schenck
  400 Freestyle Relay
  Chris Schenck, Brian Pugh
  Andy Long, Kenton Drake
2004
2006
500 Freestyle - Steven Lalka 200 Freestyle - Chris Long
100 Breaststroke - Kenton Drake 500 Freestyle - Chris Long
200 Freestyle Relay 200 Ind. Med. - Kyle Drake
Chris Schenck, Andy Long 100 Backstroke - Kyle Drake
Brian Pugh, Andy Bax 400 Freestyle Relay
400 Freestyle Relay Chris Long, Matt Crittenden
Andy Long, Brian Pugh Mark McCoy, Doug Miller
Steven Lalka, Kenton Drake  
2007-08
2010 
 Unknown  200 Freestyle Relay
  Adam Stacklin, Joey Poletto,
  Mike WcWhirter, Tyler Hunt
2012
 2013
50 Freestyle - Adam Stacklin 50 Freestyle - Mike McWhirter
200 Freestyle Relay 200 Freestyle Relay
Adam Stacklin, Mike McWhirter, Mike McWhirter, Kelvin Newton,
Stephen Ernst, Joey Poletto Stephen Ernst, Adam Stacklin
  400 Freestyle Relay
  Mike McWhirter, Bailey York,
  Stephen Ernst, Adam Stacklin
2014
2015 
400 Freestyle Relay 100 Butterfly - Taggart Lohman
Michael Schwers, Bailey York, 200 Freestyle Relay
Nathan Morris, Bradin Krug Bradin Krug, Ethan Morse,
  Michael Schwers, Eric Weng
  400 Freestyle Relay
  Reilly Devine, Bradin Krug,
  Michael Schwers, Eric Weng
2016
 2017
100 Freestyle - Eric Weng 100 Freestyle - Eric Weng
100 Butterfly - Michael Schwers 100 Backstroke - Jared Simpson
200 Medley Relay  
Jared Simpson, Cole Steffl,  
Michael Schwers, Ethan Morse  

 

State Qualifiers

 

1982

1987

Andy WcWhirter - 100 Butterfly Dave Hentrich - 100 Backstroke - 24th
  Chris Hagenbaumer-100 Breast-6th Place

1988

1989

Chris Hagenbaumer-100 Breast-3rd Pl. Chris Hagenbaumer - 100 Breaststroke State Champion
  Cameron Poole - Diving - 34th
  Jason Bednar - 100 Backstroke - 30th
  200 Medley Relay - 16th
Jason Bednar, Chris Hagenbaumer,
Mitch McQuinley, Kyle O'Mara

1990

1991

Justin Karubas - Diving - 21st Jason Bednar - 100 Backstroke - 43rd
Jason Bednar - 100 Backstroke - 47th Jason Bednar - 200 Ind. Med. - 27th
  Justin Karubas - Diving - 28th
  200 Medley Relay - 27th
Jason Bednar, Byron Prell,
Luke Payette, Grant Jansen
  400 Freestyle Relay - 20th
Grant Jansen, Jason Bednar,
Mike McKay, Luke Payette

1992

1993

Luke Payette - 50 Freestyle - 18th Chris Smyser - 200 Freestyle - 17th
Luke Payette - 100 Butterfly - 20th Chris Smyser - 500 Freestyle - 20th
Grant Jansen - 500 Freestyle - 8th Pl. Cory Ronek - 100 Backstroke - 27th
Grant Jansen - 200 Freestyle - 15th Brad Artis - 100 Breaststroke - 28th
Cory Ronek - 100 Backstroke - 39th Mike Revers - 100 Breaststroke - 32nd
  Cory Ronek - 200 Ind. Med - 24th
200 Medley Relay - 32nd
Mike McQuinley, Jad Apolinar,
Cory Ronek, Chris Smyser
200 Freestyle Relay - 25th
Brad Artis, Erik Toth,
Tom Dagenais, Chris Smyser
200 Freestyle Relay - 14th
Mike McKay, Grant Jansen,
Luke Payette, Greg Sobotka
400 Freestyle Relay - 29th
Chris Smyser, Greg Andrew,
Brad Artis, Cory Ronek
400 Freestyle Relay - 10th Pl.
Mike McKay, Grant Jansen,
Luke Payette, Greg Sobotka
 

1994

1995

Greg Busse - 200 Freestyle - 23rd Greg Busse-200 Freestyle - 2nd Place
Chris Smyser - 200 Freestyle - 19th Mike Revers - 200 Ind. Med. - 11th Pl.
Mike Revers - 200 Ind. Med. - 18th Brent Howell - Diving - 9th Pl.
Brad Artis -  200 Ind. Med. - 36th Ken Sabino - Diving - 20th
Erik Toth - 50 Freestyle - 26th Brian Cox - 100 Freestyle - 32nd
Brent Howell - Diving - 29th Greg Busse - 500 Freestyle - 3rd Place
Ken Sabino - Diving - 36th Mike Revers - 100 Breaststroke - 15th
Erik Toth - 100 Freestyle - 43rd Tim Smyser - 100 Breaststroke - 25th
Brian Cox - 100 Freestyle - 40th  
Chris Smyser - 500 Freestyle - 22nd  
Greg Busse - 500 Freestyle - 11th Pl.  
Mike Revers - 100 Breaststroke - 33rd  
Brad Artis - 100 Breaststroke - 17th  
200 Freestyle Relay - 8th Pl.
 Brad Artis, Tom Dagenais,
Erik Toth, Chris Smyser
200 Medley Relay - 31st
Brain Maulding, Tim Smyser,
Brian Cox, Chris O'Malley
400 Freestyle Relay - 9th Pl.
Chris Smyser, Greg Busse,
Brian Cox, Brad Artis
200 Freestyle Relay - 7th Pl.
Greg Busse, Brian Cox,
Mike Revers, Tim Smyser
200 Medley Relay
Greg Busse, Mike Revers,
Eric Toth, Tom Dagenais
400 Freestyle Relay - 9th Pl.
Greg Busse, Brian Cox,
Mike Revers, Tim Smyser

1996

1997

Ken Sabino - Diving - 31st Matt Maulding-200 Freestyle-5th Place
Cory Blalock - Diving - 26th Greg Jackson-200 Ind. Med. - 12th Pl.
Matt Maulding - 200 Freestyle - 17th Tim Smyser - 50 Freestyle - 11th Pl.
Tim Smyser - 200 Freestyle - 18th Brian Roskens - 50 Freestyle - 13th
Mike Revers - 200 Ind. Med. - 11th Pl. Brian Maulding - 100 Butterfly - 20th
Greg Busse - 50 Freestyle - 3rd Place Wyatt Jansen - 100 Butterfly - 25th
Greg Jackson - 100 Butterfly - 18th Greg Busse - 100 Freestyle
State Champion
Brian Maulding - 100 Butterfly - 22nd Brian Maulding - 500 Freestyle - 16th
Greg Busse - 100 Freestyle - 3rd Place Matt Maulding-500 Freestyle-3rd Place
Brian Maulding - 500 Freestyle - 26th  
Matt Maulding-500 Freestyle - 10th Pl.  
Greg Jackson-100 Backstroke-12th Pl.  
Tim Smyser - 100 Breaststroke - 20th   
Mike Revers - !00 Breaststroke - 14th   
200 Medley Relay - 7th Pl.
Greg Jackson, Mike Revers,
Brian Maulding, Greg Busse
200 Medley Relay - 3rd Place
 Greg Jackson, Tim Smyser,
Wyatt Jansen, Greg Busse
200 Freestyle Relay - 4th Place
 Tim Smyser, Mike Revers,
Greg Jackson, Greg Busse
200 Freestyle Relay-State Champions - Greg Busse Tim Smyser,
Greg Jackson, Brian Roskens
400 Freestyle Relay - 20th
Tim Smyser, Matt Maulding,
Brian Maulding, Brian Roskens
400 Freestyle Relay-State Champions - Tim Smyser, Greg Jackson,
Brian Maulding, Greg Busse,

1998

1999

Matt Maulding-200 Freestyle-4th Place Oliver Diblasi - Diving - 13th
Brian Roskens - 50 Freestyle - 15th Wyatt Jansen - 100 Butterfly - 16th
Wyatt Jansen - 100 Butterfly - 14th Bryant Ellam-100 Backstroke - 11th Pl.
Kurt Triebe - 100 Freestyle - 6th Place  
Matt Maulding-500 Freestyle-3rd Place  
200 Medley Relay - 4th Place
Ryan Spratt, Brian Roskens,
Wyatt Jansen, Kurt Triebe
200 Medley Relay - 15th
Bryant Ellam, Joe Rueffer,
Wyatt Jansen, Kevin Billenstein
200 Freestyle Relay - 6th Place
 Kurt Triebe, Brian Roskens,
Ryan Spratt, Wyatt Jansen
400 Freestyle Relay - 25th
Mike LoPresto, Wyatt Jansen,
Bryant Ellam, Kirk McLawhorn
400 Freestyle Relay- 6th Place
Brian Roskens, Kurt Triebe,
Matt Maulding, Wyatt Jansen
 

2000

2001

Oliver Diblasi - Diving - 6th Place Chris Schenck - 200 Freestyle - 19th
Tim Lynch - Diving - 40th John Witt 50 Freestyle - 22nd
Kevin Maulding - 500 Freestyle - 34th Oliver Diblasi - Diving - 4th Place
Bryant Ellam-100 Backstroke - 12th Pl. Chris Schenck - 500 Freestyle - 13th
200 Medley Relay - 25th
Bryant Ellam, Mike LoPresto,
Preston Anderson, Kirk McLawhorn
200 Freestyle Relay - 22nd
John Witt, Mike LoPresto,
Mike Territo, Nathan Fisher
200 Freestyle Relay - 19th
Mike LoPresto, Wyatt Jansen,
Bryant Ellam, Kirk McLawhorn
400 Freestyle Relay - 28th
Chris Schenck, Mike LoPresto,
Kevin Maulding, Mike Territo
400 Freestyle Relay - 20th
Mike LoPresto, Wyatt Jansen,
Bryant Ellam, Kirk McLawhorn
 

2002

2003

Chris Schenck-200 Frestyle - 3rd Place Chris Schenck-200 Freestyle-2nd Pl.
Chris Schenck-100 Butterfly-4th Place Nathan Fisher - 50 Freestyle - 43rd
Joe Fricke - 500 Freestyle - 29th Chris Schenck-100 Butterfly-2nd Place
  Nathan Fisher - 100 Freestyle - 31st
  Steven Lalka - 500 Freestyle - 16th
  Andy Long - 500 Freestyle - 12th Pl.
200 Freestyle Relay - 22nd
Chris Schenck, Nathan Fisher,
Eric Roskens, Brian Pugh
200 Freestyle Relay - 8th Pl.
Chris Schenck, Brian Pugh,
Andy Long, Nathan Fisher
400 Freestyle Relay - 28th 
Chris Schenck, Nathan Fisher,
Kevin Maulding, Joe Fricke
400 Freestyle Relay - 7th Pl.
Chris Schenck, Brian Pugh,
Andy Long, Nathan Fisher

2004

2005

Chris Schenck-200 Freestyle-3rd Place Steven Lalka-200 Freestyle-6th Place
Steven Lalka - 200 Freestyle Andy Long - 200 Freestyle - 7th Pl.
Andy Long - 200 Ind. Med. - 16th Steven Lalka -500 Freestyle -3rd Place
Andrew Bax - 50 Freestyle - 31st Andy Long - 500 Freestyle - 8th Pl.
Chris Schenck-100 Butterfly-5th Place Chris Long - 200 Ind. Med. - 25th
Wes Mertes - 100 Butterfly - 20th Andy Bax - 50 Freestyle - 16th
Andy Long - 500 Freestyle - 4th Place Mike Kozak - 100 Butterfly - 29th
Steven Lalka-500 Freestyle-2nd Place Wes Mertes - 100 Butterfly - 36th
Kenton Drake - 100 Breaststroke - 17th Matt Crittenden - 100 Freestyle - 13th
  Mark McCoy - 100 Backstroke - 16th
  Kyle Drake - 100 Backstroke - 27th
200 Medley Relay - 17th
Ivan Rodriguez, Kenton Drake,
Wes Mertes, Andy Bax
200 Medley Relay - 5th Place
 Mark McCoy, Matt Arnold,
Wes Mertes, Andy Bax
200 Freestyle Relay - 5th Place
Chris Schenck, Brian Pugh,
Andy Long, Andrew Bax
200 Freestyle Relay - 3rd Place
Andrew Bax, Steve Lalka,
Andy Long, Matt Crittenden
400 Freestyle Relay - 2nd Place
Chris Schenck, Brian Pugh,
Andy Long, Steven Lalka, (Kenton Drake)
400 Freestyle Relay - 3rd Place
Steve Lalka, Andy Long,
Matt Crittenden, Andy Bax,

2006

2007

Jim Zuponeck - 200 Ind. Med. - 37th Kyle Drake - 200 Ind. Med - 21st
Mike Kozak - 100 Butterfly - 36th Jack Poletto - 500 Freestyle - 34th
Matt Crittenden-100 Freestyle-12th Pl. Chris Long - 500 Freestyle - 31st
Chris Long - 500 Freestyle - 11th Pl. Ken Dickenscheidt - 50 Freestyle - 37th
Kyle Drake - 100 Backstroke - 16th Jack Poletto - 100 Backstroke - 41st
Mark McCoy - 100 Backstroke - 39th Kyle Drake - 100 Backstroke - 11th Pl.
Jim Zuponeck - 100 Breaststroke - 36th   
Jeff Sellers - 100 Breaststroke - 38th   
200 Medley Relay - 10th Pl.
 Mark McCoy, Grant Gucinski,
Mike Kozak, Matt Crittenden
 200 Medley Relay - 20th
Kyle Drake, Jack Poletto,
Jim Zuponek, Ken Dickenscheidt
200 Freestyle Relay - 8th Pl. 
Mark McCoy, Matt Crittenden,
Doug Miller, Ken Dickenscheidt
 200 Freestyle Relay - 28th
Jim Zuponek, Ken Dickenscheidt,
Chris Long, Anthony Conti
400 Freestyle Relay - 11th Pl. 
Mark McCoy, Matt Crittenden,
Chris Long, Doug Miller
 400 Freestyle Relay
Jim Zuponek, Kyle Drake,
Jack Poletto, Chris Long

2008

2009

Jim Zuponeck - 100 Breaststroke - 7th Jim Zuponeck - 200 Ind. Med. - 6th
Jack Poletto - 100 Butterfly - 9th Jack Poletto - 100 Butterfly - 10th
  Jim Zuponeck - 100 Breaststroke - 5th
  Jack Poletto - 100 Backstroke - 15th
200 Medley Relay - 16th
Taylor Pattison, Adam Kozak,
Jim Zuponek, Jack Poletto
200 Medley Relay - 16th
Taylor Pattison, Adam Kozak
Jim Zuponek, Jack Poletto,
200 Freestyle Relay - 25th
Jim Zuponek, Jack Poletto,
Adam Kozak, Jeff Sellers
200 Freestyle Relay - 14th
Jim Zuponek, Jack Poletto,
Gabe Baginski, Michael DiLeo

2010

 2011

Gabe Baginski - 200 Freestyle - 30th Adam Stacklin - 50 Freestyle - 33rd
Adam Stacklin - 100 Butterfly - 34th Tyler Hunt - 50 Freestyle
Tyler Hunt - 50 Freestyle - 45th Adam Stacklin - 100 Butterfly - 24th
Kyle Machalinski - Diving - 10th Place Alex Ding - 100 Breaststroke - 25th
Gabe Baginski - 100 Backstroke - 40th  
Alex Ding - 100 Breaststroke - 18th  
200 Medley Relay - 27th
Gabe Baginski, Alex Ding,
Adam Stacklin, Tyler Hunt
200 Medley Relay - 10th Place
Steven Tan, Alex Ding,
Adam Stacklin, Tyler Hunt
200 Freestyle Relay - 25th
Adam Stacklin, Joe Poletto,
Mike McWhirter, Tyler Hunt
200 Freestyle Relay
Mike McWhirter, Steven Tan,
Tyler Hunt, Adam Stacklin
400 Freestyle Relay - 23rd
Gabe Baginski, Alex Ding,
Adam Stacklin, Tyler Briesath

2012

2013  

Adam Stacklin - 50 Freestyle - 21st Adam Stacklin - 200 Freestyle - 4th Pl.
Adam Stacklin - 100 Freestyle - 7th Pl. Mike McWhirter - 50 Freestyle - 8th Pl.
Joe Poletto - 50 Freestyle - 35th Stephen Ernst - 100 Breaststroke-19th
Mike McWhirter - 100 Freestyle - 31st Aleks Zdravev - Diving - 44th
  Adam Stacklin - 100 Freestyle - 2nd Pl.
200 Freestyle Relay - 8th Place
Mike McWhirter, Adam Stacklin,
Bailey York, Joe Poletto
200 Freestyle Relay - 7th Pl.
Mike McWhirter, Kelvin Newton,
Bailey York, Adam Stacklin
400 Freestyle Relay - 14th
Mike McWhirter, Adam Stacklin,
Stephen Ernst, Joe Poletto
400 Freestyle Relay - 27th
Mike McWhirter, Nathan Morris, Bailey
York, Adam Stacklin, Stephen Ernst  

200 Medley Relay - 6th Pl.
Adam Stacklin, Bailey York, Stephen Ernst, Kelvin Newton, Mike McWhirter

2014

2015

Nathan Morris - 200 Freestyle - 37th  Michael Schwers -200 Freestyle - 11th
Eric Weng - 50 Freestyle - 36th  Jared Simpson - 200 Ind. Med.-32nd
Michael Schwers -100 Butterfly - 10th Michael Schwers - 100 Butterfly - 6th
Bradin Krug - 100 Butterfly - 26th  Bradin Krug - 100 Butterfly - 9th
Bailey York - 100 Backstroke - 37th  Eric Weng - 100 Freestyle-33rd
Kai Motoyama -100 Breaststroke - 22nd Jared Simpson - 100 Backstroke-28th
200 Medley Relay - 13th Bryan Ellig - 100 Breaststroke-20th
Bailey York, Kai Motoyama, Kai Motoyama - 100 Breaststroke-31st
Michael Schwers, Bradin Krug 200 Medley Relay - 15th
200 Freestyle Relay - 21st  Jared Simpson, Bryan Ellig,
Eric Weng, Bailey York, Bradin Krug, Ethan Morse
Michael Schwers, Bradin Krug 200 Freestyle Relay - 7th
 400 Freestyle Relay - 19th  Bradin Krug, Ethan Morse,
Bailey York, Nathan Morris, Michael Schwers, Eric Weng
Taggart Lohmann, Bradin Krug, 400 Freestyle Relay - 7th
Michael Schwers, Eric Weng Michael Schwers, Reilly Devine,
  Ethan Morse, Eric Weng

2016

2017

Eric Weng - 50 Freestyle - 15th  Eric Weng - 50 Freestyle - 18th
Michael Schwers -100 Butterfly - 4th Cole Steffl - 50 Freestyle - 21st
Taggart Lohman - 100 Butterfly - 10th Aayush Deshpande - 200 Freestyle-36th
Jared Simpson - 100 Backstroke - 19th Jared Simpson - 200 IM - 10th
200 Medley Relay - 7th Eric Weng - 100 Freestyle - 15th
Jared Simpson, Bryan Ellig, Jared Simpson - 100 Backstroke - 4th
Michael Schwers, Eric Weng Aayush Deshpande - 500 Freestyle-33rd
200 Freestyle Relay - 10th Cole Steffl - 100 Breaststroke - 20th
Taggaart Lohman, Ethan Morse, Bryan Ellig - 100 Breaststroke - 8th
Michael Schwers, Eric Weng 200 Medley Relay - DQ
 400 Freestyle Relay - 11th Jared Simpson. Bryan Ellig,
Taggart Lohmann, Ethan Morse, Aayush Deshpande, Eric Weng
Michael Schwers, Eric Weng 200 Freestyle Relay - DQ
 Cole Steffl, Jared Simpson,
 Bryan Ellig, Ethan Morse
 400 Freestyle Relay - 21st
  Aayush Deshpande, Ethan Morse,
 Jake Darlinger, Eric Weng

WVHS Boys Swimming & Diving
Season Recaps

2017

Varsity: 3-2 Overall, 3-2 in Conference, (4th Place), 4th in Sectionals, 18th in State
JV: 2-3 Overall, 2-3 in Conference (3rd Place)                  Team Picture

  • Jake Darlinger: All-Academic, State Qualifier
  • Bryan Ellig: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Ethan Morse: All-Academic, All-Conference Honorable Mention, State Qualifier
  • Jared Simpson: All-Academic, MVP, All-Conference, State Qualifier, All-State
  • Ethan Staub: All-Academic
  • Christopher Thomas: All-Academic
  • Ryan Ruhde: All-Academic
  • Eric Weng: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Zachary Woodham: All-Academic, All-Conference
  • Aayush Deshpande: Sportsmanship, All-Conference Honorable Mention, State Qualifier
  • Cole Steffl: All-Conference Honorable Mention, State Qualifier

2016

Varsity:  2-3 Overall, 3rd in Conference, 5th in Sectionals, 12th in State Team Picture
JV1: 2-3 Overall, 5th in Conference
JV2: 7th in Conference
Frosh: 4th in Conference

  • Taggart Lohman: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Eric Weng: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Michael Schwers: All-Academic, MVP, All-Conference, State Qualifier, All-State 2nd Team, All-American (100 Butterfly)
  • Ethan Morse: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Kai Motoyama: All-Academic, All-Conference Honorable Mention, Sportsmanship Award
  • Zach Woodham: All-Academic, All-Conference Honorable Mention
  • Bryan Ellig: All-Academic, All-Conference Special Mention, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Jared Simpson: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Reilly Devine: All-Academic
  • Wesley York: All-Academic
  • Cole Steffl: All-Conference
The team won the Varsity Aqua Pentathalon and the Dan O’Brien Freshman/Sophomore Relay meet.

2015

Varsity:  4-1 Overall, 2nd in Conference, 4th in Sectionals, 9th in State  Team Picture
JV:  3-2 Overall, 4th Place in Conference

  • Taggart Lohman: All-Conference
  • Eric Weng: All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Michael Schwers: All-Conference, State Qualifier, All-State 2nd Team, All American (100 butterfly)
  • Reilly Devine: All-Conference, State Qualifier
  • Bradin Krug: All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Ethan Morse: All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention
  • Kai Motoyama: State Qualifier
  • Bryan Ellig: State Qualifier
  • Jared Simpson: State Qualifier

Two team records were broken, Michael Schwers in the 100 fly and Jared Simpson in the 100 back. The team qualified all relays and 7 individuals to swim for the State meet. Sixteen swimmers made our top 10 all-time list.

2014

Varsity: 4-1, Overall, 4-1 in Conference (2nd Place), 4th at Sectionals Team Picture
JV: 2-3 Overall, 2-3 in Conference (5th Place)

2nd at the West Chicago Relays, 3rd at the Aqua Pentathalon. Bailey York set the school record in the 100 Backstroke and 7 swimmers made it on to the top 10 All-Time swim list for the school.

  • Reilly Devine: All-Academic
  • Kushal Herur: All-Academic
  • Taggart Lohman: All-Academic, All-Sectional, State Qualifier
  • Jared Marrs: All-Academic, All-Conference
  • Nathan Morris: All-Academic, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Kai Motoyama: All-Academic, Sportsmanship Award, All-Conference, State Qualifier
  • Bailey York: All-Academic, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Michael Schwers: MVP, All-State Honorable Mention, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Bradin Krug: All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Eric Weng: All-Conference, All-Sectional, State Qualifier

2013

Varsity: 5-1-1 Overall, 5-1-1 in Conference (2nd Place), 2nd in Sectionals, 9th in State
JV: 4-3 Overall, 4-3 in Conference (3rd Place)    Team Picture

The relay team of Adam Stacklin, Stephen Ernst, Kelvin Newton and Mike McWhirter set a new school record in the 200 Medley Relay and Adam Stacklin broke the 200 Freestyle record. 

  • Stephen Ernst: All-Academic, All-Conference, Sectional Champ, State Qualifier,
        All-State Second Team, All-American
  • Jackson Grom: All-Academic 
  • Mike McWhirter: All-Conference, Sectional Champ, State Qualifier, All-State Second
        Team, All-American
  • Nathan Morris: All-Academic, Sectional Champ, State Qualifier 
  • Kelvin Newton: All-Conference, Sectional Champ, State Qualifier, All-State Second
        Team, All-American
  • Adam Stacklin: All-Academic, MVP, All-Conference, Sectional Champ, State Qualifier,
        All-State First Team, All-American
  • Adam Trotter: All-Academic, All-Conference
  • Bailey York: All-Academic, All-Conference, Sportsmanship Award, Sectional Champ, 
        State Qualifier, All-State Honorable Mention, All-American
  • Aleks Zdravev: All-Conference, State Qualifier
  • Michael Schwers: All-Conference

2012

Varsity: 2-4 Overall, 5th in Conference, 5th in Sectionals, 18th in State   Team Picture
JV: 1-5 Overall, 6th in Conference

  • Stephen Ernst: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Mike McWhirter: All-Conference, State Qualifier, All-State Honorable Mention,
    All-American
  • Nathan Morris: All-Academic, Sportsmanship Award
  • Joey Poletto: All-Conference, All-Sectional, State Qualifier, All-State Honorable Mention, All-American
  • Adam Stacklin: All-Conference, MVP, Sectional Champ, State Qualifier, All-State Honorable Mention, All-American
  • Adam Trotter: All-Academic
  • Bailey York: All-Conference, All-Academic, State Qualifier, All-State Honorable Mention, All-American
  • Allen Yu: All-Academic

2011

Varsity: 4-2 in Conference (4th Place), 5th in Sectionals  Team Picture

  • Kyle Apple: All-Academic, Sportsmanship Award
  • Alex Ding: All-Academic, State Qualifier
  • Stephen Ernst: All-Academic
  • Tyler Hunt: All-Sectional, State Qualifier
  • Eric Martina: All-Academic
  • Mike McWhirter: All-Sectional, State Qualifier
  • Sean Newton: All-Academic
  • Adam Stacklin: MVP, All-Sectional, State Qualifier
  • Steven Tan: All-Sectional, State Qualifier

2010

Varsity: 2nd in Conference, 2nd at Fox Valley Invite, 5th in Sectionals  Team Picture
JV: 2nd in Conference

  • Bryan Bickel: All-Academic
  • Gabe Baginski: MVP, State Qualifier
  • Tyler Briesath: All-Academic, Sportsmanship Award, State Qualifier
  • Alex Ding: All-Academic, State Qualifier
  • Tyler Hunt: State Qualifier
  • Kyle Machalinski: All-Academic, State Qualifier
  • Eric Martina: All-Academic
  • Mike McWhirter: State Qualifier
  • Joey Poletto: State Qualifier
  • Adam Stacklin: State Qualifier

2009

Varsity: 3-1 in Conference (2nd Place, 4th in Sectionals, 20th at State
             2nd at Wildcat Relays, 3rd at WVHS Aqua Pentathalon, 2nd at Hinsdale 
             South College Events, 1st at Frosh/Soph Fenwick Invite, 4th at WVHS Fox 
             Valley Invite   Team Picture
JV: 3-1 in Conference

Four school records were broken; Jim Zuponeck in the 200 Individual Medley and 100 Breaststroke, and Jack Poletto in the 100 Butterfly and 100 Backstroke. Six earned All-American status. In the 200 Freestyle Relay were Jim Zuponeck, Jack Poletto, Gabe Baginski, Michael DiLeo and in the 200 Medley Relay Taylor Pattison, Jim Zuponeck, Jack Poletto, Adam Kozak

  • Kyle Apple: All-Academic
  • Gabe Baginski: State Participant, All-American
  • Bryan Bickel: All-Academic
  • Tyler Briesath: All-Academic
  • Michael DiLeo: State Participant, All-American
  • Alex Ding: All-Academic
  • Adam Kozak: All-Academic, State Participant, All-American
  • Kyle Machalinski: All-Academic
  • Eric Martina: All-Academic
  • Taylor Pattison: State Participant, All-American
  • Jack Poletto: MVP, State Participant, All-American
  • James Zuponeck: All-Academic, Sportsmanship Award, State Participant, All-American

2008

Varsity: 4th in Conference

  • Brian Bickel: All-Academic
  • Tyler Briesath-All-Academic
  • Adam Kozak: All-Academic, All-Conference
  • Kyle Machalinski: All-Academic
  • Brian Martina: All-Academic, Sportsmanship Award
  • Taylor Pattison: All-Conference
  • Jack Poletto: All-Conference, All-State
  • Jim Zuponeck: All-Academic, All-Conference, All-State

2007

Varsity: 2nd in Conference

  • Anthony Conti: State Qualifier
  • Ken Dickenscheidt: All-Academic, State Qualifier
  • Kyle Drake: State Qualifier, All-State
  • Veer Kothari: All-Academic
  • Adam Kozak: All-Academic
  • Chris Long: All-Academic, State Qualifier
  • Bryan Martina: All-Academic
  • Jack Poletto: State Qualifier
  • Jim Zuponeck: All-Academic, State Qualifier

2006

Varsity: 5-0-1 Overall, 4-0 in Conference (2nd Place),
Hinsdale South College Events Meet Champions, 4th in Sectionals, 17th in State.
JV: 4-1 Overall, 3-1 in Conference (3rd Place)

  • Andrew Baginski: Sportsmanship Award
  • Matt Crittenden: All-State, State Qualifie
  • Ken Dickenscheidt: All-State, All-Academic, State Qualifier
  • Kyle Drake: All-Conference, State Qualifier
  • Grant Gucinski: All-State, All-Academic, State Qualifier
  • Veer Kothari: All-Academic
  • Mike Kozak: All-State, All-Academic, State Qualifier
  • Chris Long: All-State, All-Conference, All-Academic, State Qualifier
  • Mark McCoy: All-State, State Qualifier
  • Bryan Martina: All-Academic
  • Doug MIller: All-State, State Qualifier
  • James Zuponeck: All-Academic, State Qualifier
  • Jeff Sellers: State Qualifier

2005

Varsity: Conference Champs, 4th in State

  • Chris Long: State Qualifier
  • Andy Long: All-State, State Qualifier
  • Matt Arnold: All-State, State Qualifier
  • Mark McCoy: All-State, State Qualifier
  • Steven Lalka: All-State, State Qualifier
  • Andy Bax: All-State, State Qualifier
  • Mike Kozak: State Qualifier
  • Wes Mertes: All-State, State Qualifier
  • Matt Crittenden: All-State, State Qualifier

2004

Varsity: Conference Champs, 4th in State
JV: Conference Champs

  • Steven Lalka: Conference Champion
  • Kenton Drake: Conference Champion
  • Chris Schenck: Conference Champion
  • Andrew Bax: Conference Champion
  • Andrew Long: Conference Champion
  • Brian Pugh: Conference Champion

STATE RESULTS ~

200 Medley Relay:
17th Place 1:40.65 - All American Consideration
Ivan Rodriguez, Kenton Drake, Wes Mertes, Andrew Bax - Alt. Matt Arnold, Diego Rodriguez, Matt Crittenden

200 Free: Chris Schenck 3rd Place - 1:41.67 - All American
Steven Lalka - State Qualifier

200 Individual Medley: Andy Long 16th - 1:57.62 - All American Consideration

50 Free: Andrew Bax 31st - 22.81

100 Fly: Chris Schenck  - 5th Place - 50.65 - All American
100 Fly: Wes Mertes  20th Place - 53.86

500 Free:
Steven Lalka 2nd Place 4:38.05 - All American
Andrew Long 4th Place 4:38.37 - All American

200 Free Relay: 5th Place 1:.26.65 - All American
Chris Schenck, Brian Pugh, Andy Long, Andy Bax
Alt - Kenton Drake and Steven Lalka

400 Free Relay: 2nd Place 3:10.09 - All American
Chris Schenck, Brian Pugh, Andy Long, Steven Lalka
Alt. Kenton Drake and Matt Crittenden
 

2003

Varsity: Conference Champs, 9th in State
JV: 2nd in Conference

  • Chris Schenk: All-Conference, All-State, All-American in 200 Free, 100 Fly,
    400 Free Relay, & 200 Free Relay
  • Brian Pugh: All-Conference, All-Academic, All-State,
    All-American in 400 Free Relay, & 200 Free Relay
  • Andy Long: All-Conference, Sportsmanship Award, All-Academic, All-State,
    All-American in 400 Free Relay, & 200 Free Relay
  • Nathan Fisher: All-State, All-American in 400 Free Relay, & 200 Free Relay
  • Steven Lalka: All-State
  • Kenton Drake: All-Conference
  • Marissa Vallette: All-Academic

2002

Varsity: 4th in conference
JV: 2nd in conference

  • Nathan Fisher: State Qualifier
  • Joe Fricke: State Qualifier, Sportsmanship Award
  • Kevin Maulding: All-Academic, State Qualifier
  • Andrew McCoy: All-Academic
  • Brian Pugh: All-Academic, State Qualifier
  • Eric Roskens: State Qualifier
  • Chris Schenck: State Qualifier, All-State

2001

Varsity: 1-4 Overall, 1-3 in Conference
JV: 2-3 Overall, 2-2 in conference

  • Brandon Beamer: All-Academic
  • Oliver Diblasi: All-Conference, All-Academic, All-State in Diving (4th)
  • Nathan Fischer: State Qualifier
  • Michael LoPresto: All-Academic, State Qualifier
  • Kevin Maulding: All-Academic, State Qualifier
  • Andrew McCoy: All-Academic
  • Chris Schenck: State Qualifier
  • Todd Swiss: Sportsmanship Award
  • Justin Tarnoff: All-Academic
  • Michael Territo: State Qualifier
  • David Tiffin: All-Academic
  • Jon Witt: State Qualifier

2000

Varsity: 4th in Conference

  • Michael LoPresto: All-Academic, State Qualifier
  • Kirk McLawhorn: All-Academic, State Qualifier
  • Daniel Wiest: All-Academic
  • Bryant Ellam: All-Conference, State Qualifier
  • Oliver Diblasi: State Qualifier, All-State
  • Kevin Maulding: State Qualifier
  • Tim Lynch: State Qualifier
  • Preston Anderson: State Qualifier
  • Wyatt Jansen: State Qualifier

1999

Info Missing

  • Preston Anderson: Sportsmanship Award
  • Kevin Billenstein: State Qualifier
  • Oliver DiBlasi: State Qualifier
  • Bryant Ellam: All-Conference, State Qualifier
  • Wyatt Jansen: State Qualifier
  • Michael LoPresto: All-Academic, State Qualifier
  • Kirk McLawhorn: All-Academic, State Qualifier
  • Joe Rueffer: State Qualifier

1998

Varsity: 2nd in Conference, 4th in State

  • Matthew Maulding: All-Conference, State Qualifier, All-State
  • Brian Roskens: All-Conference, State Qualifier, All-State
  • Kurt Triebe: All-Conference, State Qualifier, All-State
  • Wyatt Jansen: State Qualifier, All-State
  • Ryan Spratt: State Qualifier, All-State

1997

Varsity: Conference Champs (Four years in a row), Sectional Champs,
2nd in State,
Ranked 5th in Nation

  • Ryan Black: All-Academic
  • Gregory Jackson: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, State Champion
  • Brian Maulding: All-Academic, State Qualifier, State Champion
  • Matthew Maulding: All-Academic, State Qualifier, All-State
  • Brian Roskens: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, State Champion
  • Timothy Smyser: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, State Champion
  • Kurt Triebe: All-Academic, State Qualifier
  • Myles Reif: All-Academic
  • Juan Alvarez: State Qualifier
  • Wyatt Jansen: State Qualifier, All-State
  • Eric Podany: State Qualifier
  • Ryan Spratt: State Qualifier
  • Cory Blalock: State Qualifier
  • Greg Busse: All-Conference, State Qualifier, State Champion
  • James Rueffer: State Qualifier

1996

Varsity: 5-2 Overall, 5-1 in Conference, Conference Champs (Third Consecutive Year),
Sectional Champs, 6th in State

  • Greg Jackson: All-Academic, State Qualifier, All-State, All-Conference, 4th in State
  • Brian Maulding: All-Academic, State Qualifier, All-Conference
  • Matthew Maulding: All-Academic, State Qualifier, All-Conference
  • Michael Revers: All-Academic, State Qualifier, All-State, All-Conference, 4th in State
  • Tim Smyser: All-Academic, State Qualifier, All-State, All-Conference, 4th in State
  • Kurt Triebe: All-Academic
  • Wyatt Jansen: State Qualifier
  • Eric Podany: State Qualifier
  • Cory Blalock: State Qualifier
  • Brian Roskens: State Qualifier
  • Greg Busse: State Qualifier, All-State, All-Conference,
    Two 3rd's & One 4th Place in State
  • Chad Kelley: State Qualifier
  • Ken Sabino: State Qualifier
  • Heather Artis: All-Academic
  • Erin Mulligan: All-Academic

1995

Varsity: 6-1 Overall, Conference Champs (Back-to-Back), Eighth in State

  • Greg Busse: All-Conference, State Qualifier, All-State, 2nd & 3rd in State
  • Mive Revers: All-Conference, State Qualifier
  • Brian Maulding: All-Conference, State Qualifier
  • Chris O'Malley: All-Conference, State Qualifier
  • Brian Cox: All-Conference, State Qualifier
  • Tim Smyser: State Qualifier
  • Ken Sabino: State Qualifier
  • Brent Howell: State Qualifier

1994

Varsity: Conference Champs

  • Chris Smyser: State Qualifier, Conference Champion
  • Brad Artis: State Qualifier, Conference Champion
  • Mike Revers: State Qualifier, Conference Champion
  • Erik Toth: State Qualifier, Conference Champion
  • Greg Busse: State Qualifier, Conference Champion
  • Brent Howell: State Qualifier
  • Ken Sabino: State Qualifier
  • Brian Cox: State Qualifier
  • Tom Dagenais: State Qualifier, Conference Champion

1993

Varsity: 6-8 Overall, Second in Conference

  • Chris Smyser: State Qualifier
  • Cory Ronek: State Qualifier
  • Brad Artis: State Qualifier
  • Mike Revers: State Qualifier
  • Erik Toth: State Qualifier
  • Tom Dagenais: State Qualifier
  • Greg Andrew: State Qualifier

1992

Varsity: Second in Conference
JV: Conference Champions

  • Luke Payette: State Qualifier, Conference Champion
  • Mike McKay: State Qualifier
  • Grant Jansen: State Qualifier, Conference Champion
  • Cory Ronek: State Qualifier
  • Mike McQuinley: State Qualifier
  • Jad Apolinar: State Qualifier
  • Chris Smyser: State Qualifier
  • Greg Sobotka: State Qualifier

1991

Varsity: 6-2 Overall

  • Justin Karubas: State Qualifier
  • Jason Bednar: State Qualifier
  • Byron Prell: State Qualifier
  • Luke Payette: State Qualifier
  • Grant Jansen: State Qualifier
  • Mike McKay: State Qualifier

1990

Varsity: 3-4 Overall

  • Justin Karubas: State Qualifier
  • Jason Bednar: State Qualifier

1989

Varsity: 7-4 Overall

  • Chris Hagenbaumer: State Qualifier, All-State, State Champion in 100 Breaststroke
  • Cameron Poole: State Qualifier
  • Jason Bednar: State Qualifier
  • Mitch McQuinley: State Qualifier
  • Kyle O'Mara: State Qualifier

1988

Varsity: 6-3 Overall

  • Chris Hagenbaumer: State Qualifier, All-State

1987

Varsity: 5-1 Overall

  • Dave Hentrich: State Qualifier
  • Chris Hagenbaumer: State Qualifier, All-State

1986

Varsity: 5-3 Overall

  • Dave Hentrich: MVP

1985

Varsity: 1-7 Overall
JV: 1-3 Overall

  • John Audlee: Co-MVP
  • Steve Bryant: Co-MVP

1984

Varsity: 4-5 Overall

1983

Varsity: 1-6 Overall

1982

Varsity: 2-5 Overall

  • Andy WcWhirter: State Qualifier

1981

Varsity: 6-1 Overall

  • John Wooten: MVP

1980

Varsity: Unknown -- "We won some meets"

1979

Varsity: 2 Wins

1978

Varsity: 2-7 Overall

1977

Varsity: Co-Ed Team


^