Waubonsie Valley High School

Indian Prairie School District 204

Girls Swimming & Diving

WVHS Girls Swimming & Diving

Current Season:

 
2016 Team Photos  
 Click on the thumbnail to view a larger picture


2016 Swim Team

Head Coach:
Katie Peterson
Assistants:
Kathy Powell, Tabitha DeAnda, Kelsey Sopron 

WV Girls Swimming History

Year Coach Overall Conf. Record Conf. Place Notable
2016-17
Katie Peterson
6-14-12nd  
2015-16 Katie Peterson 6-1 5-0 3rd  
2014-15 Katie Peterson 2-4 2-3 4th  
2013-14 Katie Peterson     4th  
2012-13 Katie Peterson 0-5 0-4 5th 18th in
State
2011-12 Katie Peterson 1-4 1-3 4th  
2010-11 Katie Peterson 1-4 1-3 4th  
2009-10 Katie Peterson     4th  
2008-09 Tom Schweer     3rd 4th in State
2007-08 Tom Schweer 4-1  3-1 3rd 9th in State 
2006-07 Tim Margerum 6-0 4-0 4th  
2005-06 Tim Margerum 4-1 3-1 3rd  
2004-05 Kim Weiersheuser 4-1 3-1 4th  
2003-04 Kim Weiersheuser 4-0   5th  
2002-03 Kim Weiersheuser 3-3 1-3 6th  
2001-02 Kim Weiersheuser        
2000-01 Tom Musch 3-2 2-2 4th 7th in State
1999-00 Rob Rooney 4-2   3rd 8th in State
1998-99 Rob Rooney   4-1 3rd  
1997-98 Rob Rooney     2nd  
1996-97 Greg Sego 4-7 2-3 2nd 3rd in State
1995-96 Greg Sego 5-3 4-2 2nd  
1994-95 Greg Sego 7-1   3rd  
1993-94 Tom Musch 7-4   3rd  
1992-93 Tom Musch 13-8   3rd  
1991-92 Tom Musch 5-5   3rd  
1990-91 Tom Musch 4-4      
1989-90 Tom Musch 5-2      
1988-89 Tom Musch 8-3      
1987-88 Tom Musch        
1986-87 Tom Musch        
1985-86 Tom Musch 4-5      
1984-85 Dave Robertson 2-5      
1983-84 Dave Robertson 6-2      
1982-83 Dave Robertson 3-4      
1981-82 Dave Robertson 2-5      
1980-81 Dave Robertson 6-1      
1979-80 Dave Robertson 4-5      
1978-79 Dave Robertson 4-7      
1977-78 Dave Robertson 4-5      
1976-77 Dave Robertson Co-Ed      

Blank spaces in Records and Conference placement are unknown. Please contact
luke_wigtil@ipsd.org if you have information to complete the table.

WVHS Girls Swimming & Diving
School Records

Event

Time

Names

Date

200 Medley Relay 1:45.33 Keili Holt 2015
    Hannah Hunt  
    Lily Hunt  
    Avery Mathew  
       
200 Freestyle 1:53.59 Emma Tinney 2016
       
200 Individual Medley 2:08.51 Paige Simpson 2016
       
50 Freestyle 23.38 Avery Mathew 2015
       
Diving--6 Dives 267.25 Kyla Bachtell 2005
       
Diving--11 Dives 452.90 Taylor Eggenberger 2009
       
100 Butterfly 55.48 Elena Carvell 2007
       
100 Freestyle 51.89 Elena Carvell 2007
       
500 Freestyle 5:00.60 Jenny Bechem 1997
       
200 Freestyle Relay 1:35.90 Alexa Steffl 2014
    Emma Tinney  
    Hannah Hunt  
    Avery Mathew  
       
100 Backstroke 56.63 Madeline Hunt 2012
       
100 Breaststroke 1:02.36 Hannah Hunt 2015
       
400 Freestyle Relay 3:29.42 Lily Hunt 2015
    Avery Mathew  
    Paige Simpson  
    Emma Tinney  

WVHS Girls Swimming
Individual Honors

State Qualifiers

1981 1986
Melissa Lewis Shari Rovel
  Sharon Mitchel
1987 1988
Gina Spielman Stephanie Toth
1989 1990
Kristin Cosgrove Stephanie Toth
Chrissy Kinworthy Kristin Cosgrove
Stephanie Toth Amy Cosgrove
Giovanna Chiesia Jenny Hartmann
1991 1992
Amy Cosgrove Jenny Miers
Stephanie Toth  
Kathy White  
Jenny Miers  
Sarah Babler  
1993 1994
Adrienne Dusek Christina Iaquinto
Tricia Frank Sarah Babler
Mary White Sarah Mensone
Kimberly Teten Kelly O'Donoghue
Aimee Ferguson  
Sarah Mensone  
1995 1996

Christina Iaquinto
Jessica Wagner
State Champion
100 Breaststroke &
200 Medley Relay

Adrienne Dusek
Christina Iaquinto
State Champion
200 Medley Relay

Megan Hlavach
Dede Woytowych
State Champion
200 Medley Relay

Dawn Reardon
Cassie Liveris
State Champion
200 Medley Relay
Aimee Ferguson Jen Allen
Adrienne Perry Adrienne Perry
Kimberly Teten Dawn Reardon
Caroline Allen Lyndsey Pugliese
Lyndsey Pugliese  
Nikki Martin  
1997 1998
Jenny Bechem Lindsay Schroeder
Lindsay Schroeder Jenny Bechem
Lindsay Correll Erin Cochran
Amanda Guentert Amy Belter
Molly Foote Cassie Liveris
Erin Cochran Amanda Guentert
Maggie Ware Lindsay Correll
Amy Belter Mary Nowak
1999 2000
Erin Cohran Katie Williams
Lindsay Schroeder Mary Nowak
Lindsay Correll Erin Cochran
Mary Nowak Kaitlyn Denichols
Emily Silva Emily Silva
Molly  Foote Amy Belter
Amy Belter Lindsay Correll
2001 2002
Katie Williams Anne Nowak
  Kaitlyn DeNichols
  Lori Roskens
  Katie Williams
  Kyla Bachtell
  Robin Boyle
2003 2004
Marissa Vallette Kyla Bachtell
Ann Nowak Tyler Crittenden
Erin King Erin King
Kyla Bachtel Stephanie Kohorn
  Ann Nowak
  Lori Roskens
  Hannika Schleebs
  Alli Szott
2005 2006
Ann Nowak Hannika Schleebs
Erin King Elena Carvell
Kyla Bachtell Tyler Crittenden
Elena Carvell Alli Szott
Alli Szott Laurel Sieber
Tyler Crittenden Vicki Munson
2007 2008
Andrea Baumgartner Andrea Baumgartner
Hannika Schleebs Julia Carroll
Julia Carroll Elena Carvell 
Elena Carvell Megan Sellers
 Alli Szott Shelby Daeschner
Tyler Crittenden Vicki Munson
Shelby Daeschner  
Megan Convey  
2009
2010
Andrea Baumgartner
Taylor Eggenberger
Gia Dalesandro
Julianne Horne
Ember McCoy  
Megan Devine  
 Julianne Horne  
Hillary Ferguson  
Vicki Munson  
Taylor Eggenberger  
Julia Carroll  
2011
2012
Taylor Eggenberger Madeline Hunt
Madeline Hunt Alexa Steffl
Alexa Steffl Melina Moussetis
Melina Moussetis Haley Mulherin
Molly Devine Alyssa Gialamas
Megan Devine  
2013
2014
Madeline Hunt Hannah Hunt
Paige Simpson Avery Mathew
Alexa Steffl Alexa Steffl
Avery Mathew Emma Tinney
Hannah Hunt Julia Burling
Emma Tinney  
Alyssa Gialamas  
2015 2016
Hannah Hunt Hannah Hunt 
Paige Simpson Lily Hunt 
Lily Hunt Paige Simpson
Avery Mathew Emma Tinney
Emma Tinney Rebecca Farber 
Keili Holt Keili Holt
 Rebecca Farber Emily Hennessy


Some information may be missing or unknown. Please contact
luke_wigtil@ipsd.org if you have information to complete the table.

WVHS Girls Swimming & Diving
Season Recaps

2016

Varsity: 6-1 Overall, 4-1 in Conference (2nd Place), 4th in Sectionals  Team Picture
JV: 7-0 Overall, 5-0 in Conference (3rd in Conference Meet)

Highlights of the season include place 3rd at the Neuqua Invite, 2nd at the West Chicago Invite, 2nd Place at St. Charles East College Events, 1st place at the West Chicago Championship Meet, 2nd place at Conference, 4th place at Sectionals, and 21st at State. Two school records were broken this season including the 200 Free (Emma Tinney), and 200 IM (Hannah Hunt). At State, the 200 Medley Relay (Keili Holt, Hannah Hunt, Lily Hunt, Emily Hennessy) placed 12th, the 200 Free Relay (Rebecca Farber, Emily Hennessy, Lily Hunt, Emma Tinney) placed 11th, Hannah Hunt placed 3rd in 100 Breaststroke and 13th in the 200 IM.  

  • Julia Burling:  All-Academic
  • Rebecca Farber:  All Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Emily Hennessy:  All-Academic, State Qualifier
  • Julia Hoekstra:  All-Academic
  • Lily Hunt:  All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Hannah Hunt:  All-Academic, All-Conference, State Qualifier, All-State
  • Abby Hunt:  All-Academic
  • Raya Patel:  All-Academic
  • Emma Tinney:  All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Marissa Jaskae:  All-Academic
  • Kayla Lohman:  All-Academic
  • Claire Matta:  All-Academic
  • Celeste Matta:  All-Academic
  • Paige Simpson:  All-Academic, State Qualifier
  • Karlyn Tse:  All-Academic
  • Keili Holt:  State Qualifier

2015

Varsity:  6-1 Overall, 5-0 in Conference, 3rd in Conference Meet, 3rd in Sectionals, 22nd at State    Team Picture
JV:  7-0 Overall, 5-0 in Conference, 4th in Conference Meet
Freshman:  4th in Conference 

The Girls Swim Team placed 3rd at the Neuqua Invite, 2nd at the West Chicago Invite, 1st place at the West Chicago Championship Meet, 3rd place at Conference, 3rd place at Sectionals, and 22nd at State.  Five school records were broken this season including the 200 Medley Relay (Keili Holt, Hannah Hunt, Lily Hunt, Avery Mathew), 200 Free (Emma Tinney), 50 Free (Avery Mathew), 100 Breast (Hannah Hunt), and 400 Free Relay (Lily Hunt, Avery Mathew, Paige Simpson, Emma Tinney).  Two pool records were broken at NVHS including the 200 Medley Relay (Keili Holt, Hannah Hunt, Lily Hunt, Avery Mathew) and 50 Free (Avery Mathew).  At State the 200 Medley Relay (same as above) placed 12th, the 200 Free Relay (Lily Hunt, Rebecca Farber, Emma Tinney, Avery Mathew) placed 10th, Hannah Hunt placed 9th in 100 Breast, and the 400 Free Relay (same as above) placed 11th.

  • Molly Anderson: All-Academic
  • Julia Burling: All-Academic, All-Conference Special Mention
  • Jenna Cavin: All-Academic, Sportsmanship
  • Khanya Collier: All-Academic
  • Rachael Farber: All-Academic
  • Julia Hoekstra: All-Academic
  • Hannah Hunt: All-Academic, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Kayla Lohman: All-Academic
  • Avery Mathew: All-Academic, MVP, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Celeste Matta: All-Academic
  • Paige Simpson: All-Academic, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Emma Tinney: All-Academic, All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Karlyn Tse: All-Academic
  • Madisyn Vuksinic: All-Academic
  • Rebecca Farber: All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Lily Hunt: All-Conference, All-Sectional, State Qualifier
  • Keili Holt: All-Conference Special Mention, All-Sectional, State Qualifier
  • Emily Hennessy: All-Conference Special Mention

2014

Varsity: 2-4 Overall, 2-3 in Conference (4th Place), 2nd in Sectionals Team Picture
JV: 4-2 Overall, 3-2 in Conference (5th Place)

The Girls Swim Team placed 3rd at the Neuqua Invite, 2nd at the West Chicago Invite, and 1st place at the West Chicago Championship Meet.  One school record was broken this season by Alexa Steff, Emma Tinney, Hannah Hunt, and Avery Mathew in the 200 Free Relay.  This relay also qualified for All-American. 

  • Molly Anderson: Sportsmanship Award
  • Alexa Steffl: MVP, All-Conference, State Qualifier
  • Julia Burling: All-Conference, State Qualifier
  • Hannah Hunt: All-Conference, State Qualifier
  • Avery Mathew: All-Conference, State Qualifier
  • Emma Tinney: All-Conference, State Qualifier
  • Paige Simpson: All-Conference

2013

Varsity: 4th in Conference, 6th in Sectionals   Team Picture

The 200 Freestyle relay team of Alexa Steffl, Madeline Hunt, Emma Tinney and Avery Mathew set a new school record. Madeline Hunt placed 8th in State in the 50 Freestyle and 11th in the 100 Backstroke. Alyssa Gialamas was a State Champion in the Students with Disabilities 200 Free, 100 Free, 100 Breast as well as a second place in the 50 Free.

2012

Varsity: 0-5 Overall, 0-4 Conference, 5th in Conference, 9th place Sectionals,
             18th in State   Team Picture
JV: 4th in Conference

The girls swim team placed 5th at the Neuqua Invite, 3rd at the West Chicago Invite, and 2nd at the West Chicago Championship Meet.  Two school records were broken this season by Madeline Hunt in the 50 Free and 100 Back.  Alyssa Gialamas was a three time State Champion in the Student with Disabilities, setting National records in the process. 

  • Gabby Ansberry: All-Academic
  • Molly Devine: All-Academic
  • Neha Khanna: All-Academic
  • Melina Moussetis: All-Academic, State Participant
  • Haley Mulherin: All-Academic, State Participant
  • Emily Pauline: All-Academic
  • Taylor Tobiason: All-Academic
  • Briana Tyle: All-Academic
  • Alexa Steffl: Sportsmanship Award, All-Academic, State Participant
  • Madeline Hunt: MVP, All-Conference, All-Sectional and All-State, 4th Place-50 Yard Freestyle, 6th Place-100 Yard Backstroke, All-Academic
  • Alyssa Gialamas: All-State Student with Disabilities, 200 Free, 100 Free, 50 Free and 100 Breaststroke

2011

Varsity: 1-4 Overall, 1-3 in Conference (4th Place)   Team Picture
JV: 1-4 Overall, 0-4 in Conference (6th Place)

  • Megan Devine: All-Academic, Sportsmanship Award, State Participant
  • Molly Devine: All-Academic, State Participant
  • Taylor Eggenberger: All-Academic, All-Conference, Sectional Champion in Diving, State Participant, NISCA All-American, All-State-7th Place
  • Monica Fowler: All-Academic
  • Madeline Hunt: All-Academic, All-Conference, MVP, Sectional Champion in 50 Yard Freestyle, State Participant, All-State-7th Place
  • Marnie Johnson: All-Academic
  • Melina Moussetis: All-Academic, State Participant
  • Haley Mulherin: All-Academic
  • Kimberly Palmer: All-Academic
  • Meghan Palubin: All-Academic
  • Alexis Steffl: State Participant
  • Briana Tyler: All-Academic, State Participant
  • Rachel Weisman: All-Academic

2010

Varsity: 1-4 Overall, 1-3 in Conference (4th), 8th in Sectionals  Team Picture
JV: 1-4 Overall, 0-4 in Conference

  • Gabby Ansberry: All-Academic
  • Neha Bhardwaj: All-Academic
  • Diana Chan: All-Academic
  • Megan Devine: All-Academic
  • Christine Dunne: All-Academic
  • Taylor Eggenberger: All-Academic, All-Conference, NISCA All-American, All-State, 4th in Diving
  • Monica Fowler: All-Academic
  • Julianne Horne: All-Academic, All-Conference, MVP, State Qualifier in Backstroke
  • Madeline Hunt: All-Conference
  • Marnie Johnson: All-Academic
  • Neha Khanna: All-Academic
  • Lauren Kring: All-Academic
  • Isabelle Langheim: All-Academic
  • Megan Loback: All-Academic
  • Melina Moussetis: All-Academic
  • Kimberly Palmer: All-Academic
  • Emily Pauline: All-Academic
  • Amanda Peart: All-Academic
  • Jailin Turner: All-Academic
  • Taylor Young: All-Academic, Sportsmanship Award

2009

Varsity: 4th in Conference, 5th in Sectionals   Team Picture

  • Andrea Baumgartner: All-Academic, State Qualifier, MVP,
    Conference Champion (50 Freestyle) 
  • Megan Convey: All-Academic
  • Megan Devine: All-Academic, State Qualifier
  • Michelle Dillmann: All-Academic
  • Julianne Horne: All-Academic, State Qualifier
  • Kelsey Lennox: All-Academic
  • Nicole Mandl: All-Academic
  • Ember McCoy: All-Academic, State Qualifier, Sportsmanship Award
  • Victoria Munson: All-Academic, State Qualifier
  • Amy Slana: All-Academic
  • Kathryn Smith: All-Academic
  • Katrina Walter: All-Academic
  • Gia Dalesandro: State Qualifier, Conference Champion (100 Backstroke) 
  • Taylor Eggenberger: Conference Diving Champion, Sectional Diving Champion, State Qualifier, All-State First Team (6th in IHSA Diving), Diving MVP, Most Dedicated Worker (Diving), 11-Dive School Record 
  • Hillary Ferguson: State Qualifier
  • Julia Carroll: State Qualifier 

2008

Varsity: 3rd in Conference, 4th in State   Team Picture
Coach Tom Schweer named Illinois Swimming Association Coach of the Year

  • Elena Carvell: Conference Champion, State Qualifier, 2nd in 200 Yard Medley Relay, 5th in 200 Yard Freestyle Relay, 7th in 400 Yard Freestyle Relay, 3rd in 100 Yard Butterfly, All-American, All-Academic, All-State
  • Shelby Daeschner: Conference Champion, State Qualifier, 5th in 200 Yard Freestyle Relay, 7th in 400 Yard Freestyle Relay,  All-American, MVP, All-Academic, All-State
  • Julia Carroll: Conference Champion, State Qualifier, 2nd in 200 Yard Medley Relay, 7th in 400 Yard Freestyle Relay, All-American, All-State
  • Vicki Munson: Conference Champion, State Qualifier, 5th in 200 Yard Freestyle Relay, All-Academic, All-American, All-State
  • Megan Sellers: Conference Champion, State Qualifier, 2nd in 200 Yard Medley Relay, 4th in 100 Yard Breaststroke, All-American, All-State
  • Andrea Baumgartner: Conference Champion, State Qualifier, 2nd in 200 Yard Medley Relay, 5th in 200 Yard Freestyle Relay, 7th in 400 Yard Freestyle Relay, 11th in 50 Yard Freestyle, All-Academic, All-American, All-State
  • Sabina Kastanova: Conference Champion, All-Academic
  • Megan Convey: All-Academic
  • Courtney Grula: All-Academic
  • Julianne Horne: All-Academic
  • Norah Jacob: All-Academic
  • Hannah Jacob: All-Academic, Sportsmanship Award
  • Nicole Mandl: All-Academic
  • Ember McCoy: All-Academic
  • Katrina Walter: All-Academic
  • Mallory Weber: All-Academic

2007

Varsity: 4-1 Overall, 3-1 in the Conference (3rd in UEC meet),
West Chicago Invite--4th Place,  Neuqua Invite--1st Place, 
Downers Grove North Invite--1st Place, Fox Valley Invite--1st Place
IHSA Sectional--5th place, State--9th place

  • Kaitlyn Arnold-All Academic
  • Andrea Baumgartner-All Academic, State Qualifier
  • Beth Brinkman-All Academic
  • Julia Carroll-State Qualifier
  • Elena Carvell-All Academic, MVP, State Qualifier
  • Megan Convey-All Academic, State Qualifier
  • Tyler Crittenden-State Qualifier
  • Shelby Daeschner-All Academic, State Qualifier
  • Skylar Daeschner-All Academic
  • Christina Dirmeikis-All Academic
  • Courtney Grula-All Academic
  • Bailey Gucinski-All Academic
  • Hannah Jacob-All Academic
  • Norah Jacob-All Academic
  • Sabina Kastanova-All Academic
  • Katherine Lau-All Academic
  • Ember McCoy-All Academic
  • Vicki Munson-All Academic
  • Hannika Schleebs-State Qualifier
  • Jennifer Seyl-All Academic
  • Jean Slana-All Academic
  • Allie Szott-State Qualifier
  • Katrina Walter-All Academic
  • Mallory Weber-All Academic

2006

Varsity: 6-0 Overall, 4-0 in Conference (4th in UEC Meet)--1st at the Downers Grove North Invite, 2nd at the Fox Valley Invite, 3rd at the Neuqua and West Chicago Invites, 5th at the St. Charles College Event, and 7th at the New Trier Relays
JV: 4-2 Overall, 3-1 in Conference  (3rd in UEC Meet)--1st in the Downers Grove Invite, 2nd in the Hinsdale Invite, 6th in the Neuqua Invite

  • Kaitlyn Arnold: All-Academic
  • Elena Carvell: All-Academic, State Qualifier
  • Tyler Crittenden: State Qualifier
  • Christina Dirmeikis: All-Academic
  • Courtney Grula: All-Academic
  • Bailey Gucinski: All-Academic, Sportsmanship Award
  • Hannah Jacob: All-Academic
  • Norah Jacob: All-Academic
  • Sabina Kastanova: All-Academic
  • Abby Mertes: All-Academic
  • Vicki Munson: State Qualifier
  • Christine Nelson: All-Academic
  • Elena Poletto: All-Academic
  • Hannika Schleebs: State Qualifier
  • Jean Slana: All-Academic
  • Laurel Sieber: All-Academic, State Qualifier
  • Allison Suesse: All-Academic
  • Allison Szott: State Qualifier
  • Mallory Weber: All-Academic

2005

Varsity:4-1 Overall, 3rd in Conference, 2nd in Sectionals
JV: 3-2 Overall, 3rd in Conference

  • Kaitlyn Arnold: All-Academic
  • Kyla Bachtell: Conference Champ, State Qualifier, Sportsmanship Award
  • Elena Carvell: State Qualifier
  • Stacy Conrad: All-Academic
  • Tyler Crittenden: State Qualifier
  • Bailey Gucinski: All-Academic
  • Samantha Jacobi: All-Academic
  • Nicole Jeewek: All-Academic
  • Erin King: State Qualifier
  • Amy Lustro: All-Academic
  • Christine Nelson: All-Academic
  • Ann Nowak: All-Academic, State Qualifier
  • Elena Poletto: All-Academic
  • Lisa Rudolph: All-Academic
  • Hannika Schleebs: Conference Champion
  • Laurel Sieber: All-Academic
  • Alli Szott: State Qualifier

2004

Var: 3-1 in Conference, 4-1 Overall, 4th in Conference, 6th at Sectionals
JV: 4-0 in Conference, 4-0 Overall, 3rd in Conference.

The girls swim and dive teams have had a very successful season. They placed 2nd in our own Fox Valley Invite, 3rd at the Downers Grove North Invite, and 4th at the West Chicago Invite. The Varsity team finished 4th in the conference with a 3-1 conference record and 4-1 overall, and JV were 3rd in the conference with 4-0 record in the conference and 4-0 overall.

  • Kyla Bachtell: All Academic, State Qualifier
  • Tyler Crittenden: State Qualifier
  • Kelly Einbecker: All Academic
  • Nicole Jeewek: All Academic
  • Erin King: State Qualifier
  • Stephanie Kohorn: Sportsmanship Award, State Qualifier
  • Elizabeth Lorch: All Academic
  • Amy Lustro: All Academic
  • Ann Nowak: All Academic, MVP, State Qualifier
  • Sara Nowroozi: All Academic
  • Elena Poletto: All Academic
  • Lori Roskens: All Academic, State Qualifier
  • Lisa Rudolph: All Academic
  • Hannika Schleebs: State Qualifier
  • Laurel Sieber: All Academic
  • Allison Suesse: All Academic
  • Alli Szott: State Qualifier

2003

Varsity: Dual Meet Record 4-0, 5th in Conference Meet

  • Kyla Bachtell: All-Academic, State Qualifier
  • Kimberly Hayes: All-Academic
  • Nicole Jeewek: All-Academic
  • Erin King: State Qualifier
  • Amy Lustro: All-Academic
  • Kelly Macomber: All-Academic
  • Anne Nowak: All-Academic, State Qualifier
  • Lori Roskens: All-Academic
  • Lisa Rudolph: All-Academic
  • Lucy Tiffin: All-Academic
  • Marissa Vallette: All-Academic, State Qualifier

2002

Varsity: 3-3 Overall, 1-3 in Conference (6th Place)
JV: 4-1 Overall, 3-1 in Conference (3rd Place)

  • Kaitlyn DeNichols: All Academic, MVP, State Qualifier
  • Kim Hayes: All Academic
  • Rebecca Kosnik: All Academic
  • Kelly Macomber: All Academic, Sportsmanship Award
  • Anne Nowak: State Qualifier
  • Lori Roskens: All Academic
  • Marissa Vallette: All Academic
  • Katie Williams: All Academic, State Qualifier
  • Kyla Bachtell: State Qualifier
  • Robin Boyle: State Qualifier

2001

Team Information Missing

  • Katie Williams: State Qualifier
  • Brooke Daumen: All-Academic
  • Gretchen Daumen: All-Academic
  • Megan Decker: All-Academic
  • Kaitlyn DeNichols: All-Academic
  • Rebecca Kosnik: All-Academic
  • Kelly Macomber: All-Academic
  • Erica Thomas: All-Academic
  • Marissa Vallette: All-Academic

2000

Varsity: 3-2 Overall, 2-2 in Conference, 4th in Conference, 7th in State
JV: 3-2 Overall, 2-2 in Conference, 4th in Conference

  • Amy Belter: All-Academic, State Qualifier
  • Gina Bonistalli: State Qualifier
  • Erin Cochran: State Qualifier
  • Lindsay Correll: State Qualifier
  • Gretchen Daumen: All-Academic, State Qualifier
  • Megan Decker: All-Academic
  • Erica Thomas: All-Academic
  • Katie Williams: State Qualifier
  • Kaitlyn DeNichols: State Qualifier
  • Kelsey Jacobson: Sportsmanship Award
  • Stephanie Mackey: State Qualifier
  • Mary Nowak: All-Academic, State Qualifier
  • Emily Silva: All-Academic
  • Amalia Smith: All-Academic

1999

Varsity: 4-2 Overall, 3rd In Conference, 8th in State

  • Amy Belter: All-Conference, State Qualifier
  • Erin Cochran: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Lindsay Correll: All-Conference, State Qualifier
  • Gretchen Daumen: All-Academic, State Qualifier
  • Molly Foote: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Stephanie Korneffel: All-Academic, State Qualifier
  • Cassie Liveris: All-Academic, All-Conference, State Qualifier, Sportsmanship Award
  • Lindsay Schroeder: All-Academic, State Qualifier
  • Mary Nowak: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Alex Orloff: All-Academic
  • Jenny Placek: State Qualifier
  • Emily Silva: State Qualifier
  • Rebecca Syverson: All-Academic

1998

Varsity: 3rd in Conference

  • Hayley Artis: All-Academic
  • Haley Baltes: All-Academic
  • Jennifer Bechem: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Amy Belter: All-Conference, Sportsmanship Award, State Qualifier
  • Erin Black: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Erin Cochran: All-Conference, State Qualifier
  • Lindsay Correll: All-Conference, State Qualifier
  • Amanda Guentert: All-Conference, State Qualifier
  • Stephanie Korneffel: All-Academic
  • Cassie Liveris: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Mary Nowak: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Lindsay Schroeder: All-Academic, All-Conference, State Qualifier
  • Ashley Toth: State Qualifier

1997

Varsity: 2nd in Conference

  • Hayley Artis: All-Academic, All-Conference
  • Jennifer Bechem: All-Conference
  • Erin Black: All-Academic
  • Kris Busse: All-Conference
  • Erin Cochran: All-Conference
  • Lindsay Correll: All-Conference
  • Saba Elderkin: All-Academic, All-Conference
  • Molly Foote: All-Conference
  • Meghan Hlavach: All-Academic
  • Kristin Jones: All-Conference
  • Stephanie Korneffel: All-Academic
  • Cassie Liveris: All-Academic, All-Conference
  • Rachel Loret DeMola: All-Academic
  • Meghan Magill: All-Academic
  • Kara Pawlak: All-Academic
  • Lindsey Pugliese: All-Academic, All-Conference
  • Lindsay Schroeder: All-Conference
  • Leslie Swiss: All-Academic
  • Maggie Ware: All-Conference

1996

Varsity: 4-7 in Dual Meets, 2nd in Conference, 3rd in State
JV: 2nd in Conference

  • Lindsey Pugliese: All-Academic, State Qualifier
  • Jennifer Allen: All-Academic, State Qualifier
  • Erin Black: All-Academic
  • Meghan Hlavach: All-Academic
  • Kara Pawlak: All-Academic
  • Meghan Magill: All-Academic
  • Christina Iaquinto: All-Academic, State Qualifier, State Champion
  • Allison Matzdorf: All-Academic
  • Lauryn Peacock: All-Academic
  • Adrienne Perry: All-Academic, State Qualifier
  • Molly Pfaff: All-Academic
  • Jessica Wagner: State Qualifier, State Champion
  • Dede Woytowych: State Qualifier, State Champion
  • Cassie Liveris: State Qualifier, State Champion
  • Dawn Reardon: State Qualifier

1995

Varsity: 5-3 Overall, 4-2 in Conference, 2nd in Conference
JV: 2nd in Conference

  • Christina Iaquinto: All-Conference, All-Academic, State Qualifier, All-State
  • Adrienne Dusek: All-Academic, State Qualifier, All-State
  • Megan Hlavach: All-Academic, State Qualifier, All-State
  • Dawn Reardon: State Qualifier, All-State
  • Jennifer Allen: All-Academic
  • Brittany Blackham: All-Academic
  • Aimee Ferguson: All-Academic, State Qualifier
  • Laurie Healy: All-Academic
  • Meghan Magill: All-Academic
  • Bridget McCarthy: All-Academic
  • Lauryn Peacock: All-Academic
  • Adrienne Perry: All-Academic, State Qualifier
  • Molly Pfaff: All-Academic
  • Molly Schweiger: All-Academic
  • Kimberly Teten: All-Academic, State Qualifier
  • Caroline Allen: State Qualifier
  • Lyndsey Pugliese: State Qualifier
  • Nikki Martin: State Qualifier

1994

Varsity: 7-1 Overall, Third in Conference
JV: Second in Conference

  • Christina Iaquinto: State Qualifier
  • Sarah Babler: State Qualifier
  • Sarah Mensone: State Qualifier
  • Kelly O'Donoghue: State Qualifier

1993

Varsity: 7-4 Overall, Third in Conference
JV: 7-3 Overall

  • Adrienne Dusek: State Qualifier
  • Tricia Frank: State Qualifier
  • Mary White: State Qualifier
  • Kimberly Teten: State Qualifier
  • Aimee Ferguson: State Qualifier
  • Sarah Mensone: State Qualifier

1992

Varsity: 13-8 Overall, Third in Conference

  • Jenny Miers: State Qualifier

1991

Varsity: 5-5 Overall, Third in Conference
JV: 6-4 Overall

  • Amy Cosgrove: State Qualifier
  • Stephanie Toth: State Qualifier
  • Kathy White: State Qualifier
  • Jenny Miers: State Qualifier
  • Sarah Babler: State Qualifier

1990

Varsity: 4-4 Overall

  • Stephanie Toth: State Qualifier
  • Amy Cosgrove: State Qualifier
  • Kristen Cosgrove: State Qualifier
  • Jenny Hartmann: State Qualifier

1989

Varsity: 5-2 Overall, 4th in Sectionals, 19th in State

  • Kristen Cosgrove: State Qualifier
  • Chrissy Kinworthy: State Qualifier
  • Stephanie Toth: State Qualifier
  • Giovanna Chiesia: State Qualifier

1988

Varsity: 8-3 Overall, 4th in Sectionals

  • Stephanie Toth: State Qualifier

1987

Varsity: Unknown

  • Gina Spielman: Sectional Champion, State Qualifier

1986

Varsity: Unknown

  • Sharon Mitchel: Sectional Champion, State Qualifier
  • Shari Rovel: State Qualifier

1985

Varsity: 4-5 Overall

  • Sharon Mitchel: MVP

1984

Varsity: 2-5 Overall

  • Jackie Byrne: MVP

1983

Varsity: 6-2 Overall, Third in Sectionals

1982

Varsity: 3-4 Overall

  • Melissa Lewis: MVP

1981

Varsity: 2-5 Overall

  • Melissa Lewis: MVP, State Qualifier

1980

Varsity: 6-1 Overall

1979

Varsity: 4-5 Overall

  • Lori VanderBurgh: MVP

1978

Varsity: 4-7 Overall

  • Kathy Wooten: MVP

1977

Varsity: 4-5 Overall

1976

Co-Ed Team


^